Veganlus ja tahtejõud

Veganlus

Enamikul inimestel on tahtejõust ebapiisav arusaam. Arvatakse, et see seisneb mingi eesmärgi saavutamises, mingi takistuse ületamises sihile jõudmiseks. Kuid praktikas avaldub tahtejõud ka siis, kui lahkume oma mugavustsoonist ja loobume halbadest harjumustest, sealhulgas valest söömisest.

Kõiki neid tooteid saab kasvuhoones kergesti kasvatada.

Vegandieedile üleminekuks ei piisa ainult armastusest loomade vastu (muidu oleksid peaaegu kõik veganid), inimesel peab olema just see tahtejõud, millest artiklis räägitakse.

Hoolimata veganluse ilmsetest plussidest on mitu tegurit, mis segavad tavainimesel üle minna sellele eetilisele eluviisile. Siin on mõni neist:

Füsioloogiline ja vaimne sõltuvus tavapärasest toidust

Kui sööd iga päev liha ja siis äkki ühel hetkel otsustad veganiks hakata, võib su organism (täpsemalt „traditsioonilise“ toitumise käigus tekkinud patogeenne mikrofloora) sind „valesti mõista“. Keha esialgne vastupanu ei tähenda sugugi, et veganlusele üleminek on halb mõte ja et sa peaksid proovimise lõpetama. Pärast seda, kui oled mõnda aega mitmekülgset taimset toitu tarbinud, tõrjub sümbiootiline mikrofloora patogeense mikrofloora välja ja su enesetunne paraneb märgatavalt. Liigne kehakaal kaob, ainevahetusprotsessid normaliseeruvad ja tekib rohkem energiat. 

Kardad, kuidas su ümbruskond veganlusele reageerib

Jah, sind võib mõista, sest peaaegu kõik, kes on läinud üle sellele eetilisele eluviisile või plaanivad seda teha, on ühel või teisel viisil mõtisklenud selle üle, kuidas lähedased seda aktsepteerivad. Soovitan sul endale paar küsimust esitada. Mis on tähtsam? Kas see, mida ütlevad teised, või su enda südamesoov ja püüd tervislikult elada? Lisaks on inimesed sotsiaalsed olendid, sa saad nendega läbi rääkida, äärmisel juhul leida inimesi, kes jagavad su seisukohti. Internetis on palju kogukondi, kus mõttekaaslased nõustuvad su seisukohtadega.

Hirm uue ja tundmatu ees

Normaalne on karta midagi uut, kuid ära unusta, et inimese IQ määrab tema võime kohaneda uute tingimustega. Ja sina, kallis lugeja, oled kindlasti arukas ja mõistad, et üleminekus kõigesööja toidulaua juurest inimese enda liigi toidule – mitmekesisele taimetoidule – pole midagi hirmsat: see sisaldab kindlaid plusse tervise ja looduse kui terviku jaoks.

Kuidas on siiski veganlus tahtejõuga seotud? Aastate jooksul tekkinud harjumuste ja toidusõltuvuste ületamiseks on muidugi vaja visadust. Ja mõnes sootsiumis uusi põhimõtteid järgima hakata nõuab ka julgust. Aga kui järele mõelda, pole ju midagi kaotada. Eetilisele eluviisile üleminek on kasulik organismile, keskkonnale, teistele inimestele ja loomadele. See on seda väärt, peab lihtsalt proovima. 

Soovitav on kuu aega katsetada: jätta ratsioonist järk-järgult välja kõik loomset päritolu saadused ja märkida üles enesetunde, meeleolu, energiataseme, töö ja puhkuse kvaliteediga seotud muutused. Kui tulemus ei meeldi, võib alati naasta „enamuse elu“ juurde. See on igaühe vaba valik.